وظیفه سیکلون ها جدا سازی است، جداسازی ذرات معلق در گاز ها که گاز مورد نظر می تواند هوای داخل سلن های کارخانجات آلوده و یا هر چیز دیگری باشد.این محصولات دارای یک(و یا چند) ورودی و دو خروجی می باشد،یک خروجی برای استخراج هوای پاک و خروجی دیگر برای استخراج ذرات (گاها ارزشمند) معلق در گاز تعبیه شده است.سیکلون‌ها بر اساس نیروی گریز از مرکز عمل جداسازی را انجام می‌دهند، با توجه به معنای لغوی آن که به معنای جدا کننده گردبادی است، این سپراتور براساس نیروی گردبادی که توسط بدنه هلیکال آن تولید می‌شود، کار می‌کند.

یک سیکلون از نظر معنا در علم هواشناسی، منطقه‌ای است از هوای کم‌فشار و تقریبا دایره‌ای شکل که قطر آن ممکن است به صدها کیلومتر برسد.

این منطقه از هوا در نیمکره شمالی در خلاف جهت عقربه‌های ساعت و در نیمکره جنوبی در جهت حرکت عقربه‌های ساعت در چرخش می‌باشد؛ در چنین ناحیه‌ای کمترین مقدار فشار جوی در مرکز بوده و در امتداد شعاع و به طرف خارج از مرکز مقدار فشار افزایش می‌یابد.در واقع سیکلون یک مرکز کم فشار است.

سیکلون به عنوان یک سیستم غبار گیر در صنایع مختلف مانند صنایع غذایی و تبدیلی، خوراک دام و طیور و صنایع شیمیایی کاربرد پیدا کرده‌است. قسمت ورودی توسط یک فن دمنده تامین می‌شود که بسته به ظرفیت سیکلون طراحی خواهد شد.

نحوه عملکرد سیکلون ها:

در سیکلون های غبارگیر جریان هوا تحت شرایط ویژه وارد سیکلون می شود. با ورود جریان هوای آلوده یک جریان دورانی پدید آمده که در امتداد سیکلون به حرکت در می آید. تحت تاثیر شرایط غبارات از جریان هوای غبارآلود جدا شده و در محل در نظر گرفته شده به همین منظور جمع آوری می شوند. هوای پاکیزه نیز از طریق خط جمع آوری هوا خارج می شود. طراحی سیکلون ها امری است پیچیده و نیازمند دانش مهندسی می باشد.

گروه صنعتی هماک این افخار را دارد که این محصولات را با انعطاف پذیری بالا و مطابق با نیاز کارفرمایان خود عرضه دارد.برای گرفتن مشاوره و طراحی این دستگاه ها می توانید با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.